Sıkça Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR

-Tezsiz Yüksek Lisans Programlarında azami süre ne kadardır?

Tezsiz yüksek lisans programlarında azami süre 3 yarıyıldır. İlk iki dönem ders dönemi olup üçüncü yarıyılı proje dönemi ve ders tekrar dönemidir.

-Tezsiz Yüksek Lisans Programlarında harç ücreti ne kadar?

Tezsiz yüksek lisans programlarında 1. Dönem: 1500 TL, 2. Dönem:1500 TL, 3.Dönem:100 TL yatırılmaktadır. Ayrıca başarısız olunan her ders tekrarı için dersin kredi başı ücreti 100 TL'dir. Örneğin 3 Kredilik bir dersten kalan bir öğrenci sadece o ders için yukarıda yer alan ücretlere ilaveten 300 TL ücret öder.

-Tezsiz Yüksek Lisans Programlarında kayıtlı öğrencilerin askerlik sevk tehiri ne kadar süre için uzatılır?

Tezsiz Yüksek Lisans programlarında Askerlik sevk tehirleri bir defaya mahsus kayıt tarihinden itibaren 18 ay (1,5 yıl) olacak şekilde Askeralma Bölge Başkanlığından talep edilir. Bakaya durumda olan veya başka nedenle sevk tehiri ertelenmiş olan öğrencilerin sevk tehiri işlemi yapılamamaktadır.

-Tezli Yüksek Lisans Programlarında azami süre ne kadardır?

Tezli yüksek lisans programlarında azami süre altı yarıyıldır. Öğrencilerin İlk dört dönem içerisinde derslerini tamamlamaları gerekmektedir. Derslerini tamamlamayan öğrencilerin programdan ilişiği kesilir derslerini tamamlayan öğrencilere ise programda geçirdikleri süre altı yarıyıldan düşülerek tez çalışma süresi olarak kalan süre verilir.

-Tezli Yüksek Lisans programlarında harç ücreti ne kadardır?

Tezli yüksek lisans programlarında normal öğretim süresi olan dört yarıyıl harç alınmamaktadır. Beşinci yarıyılda Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmiş olan harç miktarı tahsil edilmektedir.

-Tezli Yüksek Lisans Programlarında kayıtlı öğrencilerin askerlik sevk tehiri ne kadar süre için uzatılır?

Tezli Yüksek Lisans programlarında Askerlik sevk tehirleri bir defaya mahsus kayıt tarihinden itibaren 3 yıl 4 ay olacak şekilde Askeralma Bölge Başkanlığından talep edilir. Bakaya durumda olan veya başka nedenle sevk tehiri ertelenmiş olan öğrencilerin sevk tehiri işlemi yapılamamaktadır.

-Birden fazla programda yüksek lisans veya doktora yapabilir miyim?

20 Nisanda yayımlanarak yürülüğe giren YÖK'ün Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliğine istinaden birden fazla tezli yüksek lisans veya doktora programında öğrenci olunamaz. Ancak Tezsiz yüksek lisans programları bu uygulamaya dahil değildir. Örneğin sadece tezsiz yüksek lisans programında kaydı olan bir öğrenci tezli yüksek lisans programında da öğrenci olabilir.

 

Son Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, Pazartesi